Breadcrubs

Lig Statüsü

 1. Futbol Istanbul Süperlig 2021 Tek grupdan oluşmaktadır. Toplam 12 takım yer almaktadır. Ligi ilk 6. sırada bitiren takımlar doğrudan çeyrek finale yukselecektir. Ligi 7, 8, 9 ve 10. sırada tamamlayan takımlar çapraz eşleşme ile eşleşeceklerdir. Son 2 sıradaki takımlar turnuvaya veda edecektir. Lig de galibiyet 2 puan, beraberlikler 1 puan olarak hesaplanır.

Oyun Kuralları

Aşağıdaki kurallar, tüm turnuvalardaki ortak genel kurallardan ibarettir.

 1. Bir takımın sezon kadrosunda en az 10, en fazla 20 oyuncu yer alabilir. Lig yönetimi tarafından belirtilen tarihten sonra listeye herhangi bir oyuncu eklenemez. Lig yönetiminin belirleyeceği bir tarihte tüm takımlara sınırlı sayıda transfer hakkı verilebilir.

 2. Lig takımlarının kadrolarında 4 faal amatör oyuncu bulunabilir. Ancak Bölgesel Amatör Lig’de forma giyen faal amatör oyuncular bu kontenjana dahil değildir. Faal amatör oyunculardan sadece 2'si maç kadrosunda yer alabilir. Kalecilerde sınırlama yoktur. Faal amatör oyuncuların hangi ligde oynadığının belirlenmesi ve takibi takım kaptanlarının sorumluluğundadır. Bu kuralın ihlal edildiği maç öncesinde tespit edilirse ihlale neden oyuncu sahaya çıkarılmaz. Eğer ihlal sonradan tespit edilirse, ihlali yapan takım 5-0 hükmen mağlup sayılır. Geriye dönük kural ihlal edildiyse, kural ihlali yapılan maçlarda da 5-0’lık hükmen mağlubiyet uygulanır.

 3. Her takım iki kaptan bildirmek zorundadır. Lig yönetimi belirtilen kaptanlarla mail yoluyla iletişime geçer. Kaptanlar haricindeki kişilerden gelen talepler istenmeyen olayların engellenmesi adına dikkate alınmaz. Kaptanlar ligle ilgili her türlü bilgiyi takım arkadaşlarına aktarmakla sorumludur. Olası bir kaptan değişikliğinde lig yönetiminden onay alınmalıdır.

 4. Maçlar 25 er dakikalık iki devre halinde kaleci dahil 7’şer kişilik takımlarla oynanır.

 5. Ofsayt, taç ve özel olarak bildirilen kurallar haricinde uluslararası futbol kuralları geçerlidir.

 6. Bir takım esame listesine en fazla beş yedek oyuncu yazabilir. Oyuncu değişikliği hakkı üçtür. Oyundan çıkan oyuncu tekrar giremez.

 7. Serbest vuruşlarda kaleciye perdeleme ve şarj yapılamaz.

 8. Ayakları yerden kesilen kaleciye dokunulamaz. Dokunulduğu an faul’e hükmedilir.

 9. Vidalı krampon’la oynamak yasaktır.

 10. Kaptanların kaptanlık pazubandını takmaları zorunludur

 11. Topun üst filelere teması durumunda oyun devam eder. Topun üst filelere temasından sonra direk gol olması durumunda bu gol iptal edilir. Oyun, kalesinde golü gören takımın out atışıyla başlar.

 12. Bir oyuncunun telleri kullanarak bariz şekilde kendine avantaj sağlayıp oyunun düzenini bozmaya yeltenmesi durumunda o oyuncunun takımı aleyhine en direk serbest vuruşa hükmedilir.

 13. Oyuncuların maç esnasında herhangi bir şekilde kasıtlı olarak topu elle oynaması uluslararası futbol kuralları çerçevesinde gerektiği şekilde ihtarla (sarı kart) cezalandırılacaktır. 14.  
 15. Her turnuvanın kendine has özel kuralları olabilir. Bu kurallar her turnuvanın kendi istatistik sayfasında en altta yayınlanmaktadır.

Kadro

 1. Bir takım maça en az beş kişi ile başlayabilir. Sahaya beşten daha az oyuncuyla çıkan takım 5-0 hükmen mağlup olur.

 2. Liste dışı oyuncu oynatmak yasaktır. Bu kuralı ihlal eden takım, söz konusu müsabaka veya müsabakalarda 5-0 hükmen mağlup olur.

 3. Bir oyuncu aynı anda birden fazla takımın kadrosunda bulunamaz.

 4. 18 yaşından gün almamış kişiler ligde yer alamaz. 18 yaşından gün alıp doldurmamış kişiler için özel şartlar aranır.

Forma

 1. Her takım tek tip forma giymek zorundadır. Formasız oyuncusu olan takıma hakem kararıyla yelek giydirilebilir. Bir takımda birden fazla formasız veya numarasız formalı oyuncu bir maçta oynarsa, ihlali yapan takımın istatistikleri tutulmayacaktır.

 2. Lig'e giren takım ve oyuncular sahada tekmelik takarak çıkmak zorundadırlar.

 3. Çivili krampon, kolye, küpe, saat, yüzük vb gibi eşyalar müsabakalarda kullanılması yasaktır. Hakem tarafından müsabaka öncesi kontrollerde çıkarılması istenecektir.

Lig Sıralama

 1. Ligde galibiyet 2, beraberlik 1 puanla değerlendirilir.

 2. Olası bir puan eşitliğinde aşağıda öncelik sırası belirtilen esaslara göre üst sırayı alan takım belirlenir:

 3. İkili Averaj: Puanları eşit olan takımlar arasında oynanan maça bakılır.

 4. Genel averaj: Atılan ve yenilen goller değerlendirildiğinde yüksek averaja sahip takım üst sırayı alır.

 5. Gol Averajı: En fazla gol atan takım üst sırayı alır.

Maç Öncesi

 1. Her takım maçın başlama saatinden yarım saat önce tesislerde olmalıdır. Bu kural maçların aksamaması ve esame listelerinin sağlıklı bir şekilde doldurulması açısından çok önemlidir.

 2. Maç öncesi takım kaptanı müsabaka esame listesini doldurarak imzalar.

 3. Esame listesi doldurulmadan maç başlatılmaz.

 4. Maçın gözlemcisi olası haksızlıkları önlemek ve kurallara riayet edilmesi amacıyla maçlardan önce kimlik kontrolü yapma yetkisine sahiptir. Tüm oyuncuların yanlarında kimliklerini getirmeleri gerekmektedir.

 5. Maç saatleri için en fazla iki kez değişiklik talep edilebilir.

 6. Maç saati değişiklik talebinin en geç söz konusu haftanın Cuma günü saat 12.00’ a kadar destek@futbolistanbul.com’a mail yada call center’ı arayarak bilgi vermek zorunludur. Talep bize ulaştıktan sonra ilgili takımların onay vermesi halinde değişiklik yapılacaktır.

 7. Maçlar için herhangi bir ertelenme talebinde bulunulamaz.

 8. Maça herhangi bir sebeple çıkmayan takım çıkmadığı maçın ücretini takip eden hafta içi ödemek zorundadır. Aksi halde ligde devam edemeyecektir.

Disiplin Komitesi

 1. Disiplinle ilgili durumlarda “Futbolistanbul Disiplin Komitesi" karar verme yetkisine sahiptir.

 2. Futbolistanbul disiplin komitesine her takımdan 1 kişi alınacaktır. Takımlar arası anlaşmazlık, alınacak kararlarda güvesizliği önlemek için bu komite toplanarak karar verme yetkisine sahip olacaktır.

 3. Lig yönetimi, hakemin kart göstermemesine karşın gözlemci veya ekip sorumlusunun saptadığı durumlarda maç oynamama veya ihraç cezası verme yetkisine sahiptir.

 4. Normal sezonda toplam üç sarı kart gören oyuncu bir maç cezalı duruma düşer. Kırmızı kart gören oyuncunun cezası hakem ve gözlemci raporuna göre belirlenir. Kart cezaları Play Off turuna da taşınacaktır.

 5. Bir oyuncunun kırmızı kart görmesi sarı kart sayacını sıfırlamaz.

 6. Liste dışı ve / veya cezalı oyuncu oynatmak yasaktır. Bu yasakları ihlal eden takımlar 5-0 mağlup sayılırlar. Eğer mağdur takım 5 farktan fazla bir farkla galip gelmişse yediği goller sayılmayarak attığı gol üzerinden galip sayılır. Örneğin; rakibi cezalı oyuncu oynatan bir takım 5-1 galip gelmişse, maçın sonucu 5-0 olarak tescil edilir.

 7. Maça çıkmayan takım 5-0 mağlup olur.

 8. Ligin devamlılığı ve takımlara taahhüt edilen maç sayısına ulaşmak için normal sezonda toplamda 3 (üç) defa maça çıkmayan veya maçtan çekilen takım ligden ihraç edilir. Yerine bir takım alınmazsa oynadığı ve oynayacağı tüm maçlar aleyhine 5-0 tescil edilir.

 9. Her takım kendi seyircilerinden sorumludur. Seyircilerin sebebiyet vereceği her türlü maddi ve manevi zararlarda sorumluluk seyircileri olay çıkaran takıma aittir.

 10. Bir takımın oyuncuları ya da seyircileri, Lig personeline veya hakeme sözlü, yazılı veya fiziki sataşmada bulunursa yaptırım uygulanacaktır. Fiziki saldırı durumunda ise kesinlikle ligden ihraç kararı alınacaktır.

 11. Bir takım seyircisinin devamlı şekilde rakip takım oyuncusu ve/veya seyircisine veyahut da maçın hakemine itiraz veya sözlü sataşmada bulunması durumunda o takımın saha içindeki kaptanı hakem tarafından çağrılır. Seyircinin tesis dışına çıkartılması istenir(seyirci sahaya müdahale edemeyeceği bir yere örneğin kafeteryaya da gidebilir) eğer seyirci tesisi terketmez ise maç bu takımın aleyhine 5-0 hükmen tescil edilir.
 12. Maç devam ederken her ne surette olursa olsun sahadan çekilen takım 5-0 mağlup olur. Eğer skor 7’ den farklı ise, sahadan çekilen takımın attığı gollerin silinmesi suretiyle skor tescil edilir. Örneğin; rakibi sahadan çekilen takım 8-1 öndeyse, maçın sonucu 8-0 olarak tescil edilir.

 13. Hakeme, rakip oyuncuya, rakip veya kendi taraftarlarına, küfür ve hakaretin cezası oyundan ihraç olacaktır. Hakemden gelecek rapora göre cezalar artabilir.

 14. Futbolistanbul halı saha ligi’ne katılan tüm takımlar bu kuralları okuyup kabul etmek durumundadır. Lig yönetimi gerekli gördüğü durumlarda kuralları revize etme hakkına sahiptir. Futbolistanbul turnuvalarına katılan takımlar bu kurallara uymak zorundadır.
Top